Proenza Schouler PS1: The necessary new Yorker’s Bag

If there’s one thing that has fuelled my obsession for purses, as well as fashion in general, considering that the beginning of time (i.e., for the last 3 years), it is the city of new York. That, as well as my community cafe, where people seem to always have some crazy costly outfit/purse combination going on.

But back to the topic of new York: a lot of people normally tend to marvel at Paris for being “the fashion capital” of the world, however it’s nyc that I regard as the house of high-fashion, as well as it’s the new York aspect, as well as not the Parisian scenes, of The Devil uses Prada that struck me the most. Promenading across a hectic street in all-white with a silver handbag? páčilo sa mi! Knee-high boots, a navy cape, as well as a distressed tan carryall? Quintessentially cool!

But, as much as I’d like to believe otherwise, life in the huge Apple most likely isn’t all walks in the (Central) park. Still, the struggles of living in NYC, mainly evident in prominent films like The Devil uses Prada, mistress America as well as Frances Ha, is something that I likewise look upon with significant awe. like Lily Rabe’s character, Sylvia states in The Undoing,

“You online in new York. It’s a criminal offense not to be desperately busy.”

That’s what the quintessential new Yorker is to me; a person always on the move, regularly overworked, however effortlessly elegant nevertheless (“constantly overworked,” check, “effortlessly stylish,” still to go). as well as after writing, reading, as well as ogling handbags all day, there’s one specific bag that I’ve come to believe is the extremely embodiment of the new Yorker. It is the Proenza Schouler PS1.

Why yes, that is my cloak rack in the middle of new York City

Proenza Schouler PS1
cez módu

SHOP ALL

Founded by Jack McCollough as well as Lazaro Hernandez in 2002, the history of the fashion home is by now typical fashion-speak, with an excellent track record of studying at Parsons as well as their collaborative senior thesis being bought completely by Barneys new York! named after their mothers’ maiden names as well as styles that defined the “downtown cool-girl” aesthetic, Proenza Schouler was young, carefree, liberating, as well as a lot of importantly, solely NYC-based.

The PS1, however, was an extraordinarily different phenomenon, to state the extremely least. created to be the anti-It-bag in the height of the It-bag era, as well as one the duo purportedly desires to never screen on the runway, the schoolboy-like satchel is indicated to be just that, a low-key bag lacking logos. particularly when garishly maximalist bags had ended up being the norm, of course, this anti-It bag was swiftly snapped up by the fashion set. everybody who was somebody, from Jessica Alba to Reese Witherspoon to Khloe Kardashian, had to have one, as well as have one they did. at first created as a women’s piece, it was no less prominent among the male crowd either, with David Thielebule, Harpers Bazaar’s accessories Editor, as well as Kyle Anderson, Marie Claire’s accessories Director, all having been identified toting the luscious carryall.

But while its period of height popularity was probably the late 2000s as well as early 2010s, today it has gained cult status, with tPFers on a regular basis going over it as well as its a lot of ardent devotees inspecting the resale market for collectible, highly-coveted editions. Plus, even though it’s no longer the most popular bag of the moment, PS continues its production, as well as you can still get one for yourself. Why? since its style hasn’t ended up being dated at all, it stays traditional in an understated, cool, however nevertheless trendy manner, much like the quintessential new Yorker.

And assumption what? I’ve got my hands on one! Yes, I can’t believe it myself either!
As soon as I’d discovered about the existence of the PS1, I understood that it’d permanently be on my wishlist, joining the ranks of the Sac de Jour as well as Balenciaga work as one more “stuff I’d get myself when I’m super-rich.” however having just recently had the chance to purchase one pre-owned, I realized exactly how low its resale values might get (buying it as an investment was never a thing for me, I understood I was just going to keep it forever). But, the “right” bag never seemed to get listed. It was nearly always the medium, which is, of course, method as well little for my oversized-loving soul. There was even a stunning white fringe medium going for under $100 that I had to restrain myself from getting since it was white on top of being the wrong size!

But then, having pined for it for over 3 months, one fine day, it was there! A saddle in large, going for virtually free. I’d checked out Megs’ story of scoring a Crocodile PS1 for just over $4,000 on the Outnet, as well as I’d naturally presumed that kind of miracles never occurred within my meager budget. however thisa cítil ako niečo, čo vyňalo presne ten istý Boh kabelkových člnov, a ako som to skutočne uviedol, ešte predtým, ako by som mohol spracovať dostatočné na to, aby som ho overil (neskúšajte to doma, ľudia).

Potom, čo som ho kúpil (bolo to pravé! *Slzy radosti *), prišlo čakanie, kým sa dostane do Bangladéša. Majte na pamäti nepolapiteľnú Balenciaga z mojich dobrodružstiev v eBay? No, to to nikdy nedosiahlo; Pravdepodobne to bolo ukradnuté alebo nesprávne umiestnené pri tranzite (hoci môj normálne nevyspytateľný agent bol láskavý na to, aby mi za to vrátil náhradu). Z tohto dôvodu, že PS1 splnil ten istý osud, mi poskytla nočné mory celé týždne! Až o dva mesiace neskôr, nakoniec dorazilo!

Proenza Schouler PS1
cez módu

368 dolárov

A čo tomu verím? Úprimne povedané, je to ako kúsok New Yorku v náručí (áno, odmietam to pustiť). Aj keď nie som v žiadnom zdravom špecifikácii mysle, aby som ju vyhodnotil bez toho, aby som sa prepadol do skutočnej rapsody, ako aj Megs to urobil pri viacerých príležitostiach, stačí uviesť, že moja mimoriadne prvá kabelka High-end nemohla byť oveľa uspokojivejšie. Aj keď je vo veľkom, stále je o niečo menší, ako by sa mi normálne páčilo (nebude vo forme môjho úplne starovekého 16 ”notebooku), ach môj bože, je to také priestranné! Bol som nadšencom opálenia, pretože moje dni SDJ, ako aj tento PS1, nemuseli byť bohatší, oveľa viac karamelového odtieňa opálenia!

Proenza Schouler PS1 je podľa môjho názoru najpriaznivejším predstaviteľom Ducha New Yorku z hľadiska chladu, funkčnosti, ako aj vysokej kvality (Oh-tak-luxe jahňacie má zomrieť!), Ako aj NYC je zakorenený v jeho extrémnom pôvode! Okrem toho sa pravda, že jej obdobie hromadného kovoľovania sa skutočne objavuje ako vynikajúca vec. Je to inkognito dostatočné na to, aby ste sa mohli zmiešať, v akomkoľvek možnom type atmosféry (hádajte, čo bude môj elegantný prenos na vysokú školu, keď sa fyzické triedy nakoniec obnovia?). Ľudia, ktorí rozumejú, by však vedeli. Je to ako trochu trik medzi nami milovníci módy, ako aj ja, pre jedného, ​​nemôžem sa dočkať, až objavím, kto je medzi davmi, je inteligentný na to, aby to určil!

Preto môžem byť nespočetné množstvo kilometrov ďaleko a oblečené v najskrytejších teplákoch, ktoré mám, ale teraz mám PS1, aby som nasmeroval NYC JE NE SIS quoi do mojich oblečení!

Dosť o mne, máte na pamäti svoju extrémne prvú dizajnérsku tašku? Chceli ste to na celé mesiace (možno roky) a nakoniec ste ušetrili dostatočné na jeho nákup? Alebo to bol impulzný nákup, ktorý si láskavo držíte? Nemôžem sa dočkať, až budem počuť vaše príbehy, ako aj snívať oveľa viac svojich vlastných!

Posted in: Uncategorized

Leave a Reply

Your email address will not be published.